Our Supporters
Vikings+Group
KJR
Elite+Rehab+and+Sports
McDonalds
Simple+Giving
Prinstant
2018 Speedo Sprint Heats / Relay Championships

35 Vikings swimmers took part in the ACT Speedo Sprint Heats at the Tuggeranong Pool on Sunday 4th February. It was a good, fun meet with many swimmers winning ribbons and swimming personal best times.

Several of our swimmers have gained selection in the ACT team to take part in the Speedo Sprint Finals at Sydney Olympic Park in March. Congratulations!

Congratulations to all swimmers who took part, particularly those that swam PBs, gained selection in the ACT team or won ribbons.

Thank you to the coaches, officials and volunteers who helped make the meet a success.

Results:

Cameron Allnutt competed in:     

  • Boys 12 years 50 Back, finishing in 11th place.
  • Boys 12 years 50 Breast, finishing in 11th place with a PB of 2.6 seconds
  • Boys 12 years 50 Fly, finishing in 13th place.
  • Boys 12 years 50 Free, finishing in 12th place.

Madison Amon competed in:        

  • Girls 11 years 50 Back, finishing in 10th place with a PB of 0.86 seconds
  • Girls 11 years 50 Fly, finishing in 10th place.
  • Girls 11 years 50 Free, finishing in 12th place.

Billy Ansell competed in:   

  • Boys 10 years 50 Back, finishing in 8th place.
  • Boys 10 years 50 Breast, finishing in 5th place with a PB of 1.09 seconds
  • Boys 10 years 50 Fly, finishing in 6th place with a PB of 5.6 seconds
  • Boys 10 years 50 Free, finishing in 7th place with a PB of 1.06 seconds

Chloe Arnold competed in:           

  • Girls 13 years 50 Back, finishing in 1st place.
  • Girls 13 years 50 Breast, finishing in 2nd place with a PB of 0.16 seconds
  • Girls 13 years 50 Fly, finishing in 3rd place with a PB of 1.93 seconds
  • Girls 13 years 50 Free, finishing in 2nd place.

Madison Arnold competed in:      

  • Girls 13 years 50 Back, finishing in 8th place with a PB of 0.54 seconds
  • Girls 13 years 50 Breast, finishing in 7th place.
  • Girls 13 years 50 Free, finishing in 5th place.

Jack Bacon competed in:  

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 5th place with a PB of 0.73 seconds
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 6th place with a PB of 1.2 seconds
  • Boys 13 years 50 Fly, finishing in 5th place with a PB of 1.68 seconds
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 7th place with a PB of 0.78 seconds

Luke Bacon competed in: 

  • Boys 10 years 50 Back, finishing in 11th place with a PB of 2.75 seconds
  • Boys 10 years 50 Breast, finishing in 12th place.
  • Boys 10 years 50 Fly, finishing in 11th place with a PB of 0.02 seconds
  • Boys 10 years 50 Free, finishing in 13th place.

Joe Batchelor competed in:         

  • Boys 12 years 50 Back, finishing in 7th place with a PB of 2.35 seconds
  • Boys 12 years 50 Free, finishing in 9th place with a PB of 1.51 seconds

Kelly Bateup competed in:           

  • Girls 11 years 50 Back, finishing in 6th place.
  • Girls 11 years 50 Breast, finishing in 12th place.
  • Girls 11 years 50 Fly, finishing in 15th place.
  • Girls 11 years 50 Free, finishing in 7th place.

Chloe Brodrick competed in:        

  • Girls 10 years 50 Back, finishing in 12th place with a PB of 3.74 seconds
  • Girls 10 years 50 Breast, finishing in 15th place with a PB of 3.06 seconds
  • Girls 10 years 50 Fly, finishing in 15th place.
  • Girls 10 years 50 Free, finishing in 15th place.

Lachlan Cheney competed in:      

  • Boys 9 years 50 Back, finishing in 8th place.
  • Boys 9 years 50 Breast, finishing in 6th place.
  • Boys 9 years 50 Fly, finishing in 7th place.
  • Boys 9 years 50 Free, finishing in 7th place.

Oliver Cheney competed in:         

  • Boys 12 years 50 Back, finishing in 10th place with a PB of 0.92 seconds
  • Boys 12 years 50 Breast, finishing in 10th place.
  • Boys 12 years 50 Fly, finishing in 12th place.
  • Boys 12 years 50 Free, finishing in 14th place.

Mitchell Forshaw competed in:    

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 4th place with a PB of 3.78 seconds
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 1st place with a PB of 0.47 seconds
  • Boys 13 years 50 Fly, finishing in 3rd place with a PB of 4 seconds
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 6th place.

Bethany Galvin competed in:       

  • Girls 9 years 50 Back, finishing in 6th place with a PB of 1.65 seconds
  • Girls 9 years 50 Breast, finishing in 4th place with a PB of 4.98 seconds
  • Girls 9 years 50 Fly, finishing in 4th place with a PB of 1.81 seconds
  • Girls 9 years 50 Free, finishing in 4th place.

Gayathri Goel competed in:         

  • Girls 10 years 50 Breast, finishing in 5th place with a PB of 2.9 seconds

Benjamin Gow competed in:        

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 6th place with a PB of 0.26 seconds
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 4th place with a PB of 0.11 seconds
  • Boys 13 years 50 Fly, finishing in 7th place with a PB of 1.65 seconds
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 5th place.

Emily Gow competed in:   

  • Girls 10 years 50 Back, finishing in 14th place.
  • Girls 10 years 50 Breast, finishing in 10th place.
  • Girls 10 years 50 Fly, finishing in 16th place.
  • Girls 10 years 50 Free, finishing in 16th place.

Bridie Harriott competed in:        

  • Girls 11 years 50 Back, finishing in 16th place with a PB of 0.63 seconds
  • Girls 11 years 50 Breast, finishing in 17th place with a PB of 0.54 seconds
  • Girls 11 years 50 Fly, finishing in 12th place.
  • Girls 11 years 50 Free, finishing in 17th place.

Natalie Hart competed in:

  • Girls 11 years 50 Back, finishing in 14th place.
  • Girls 11 years 50 Breast, finishing in 13th place.
  • Girls 11 years 50 Fly, finishing in 16th place.
  • Girls 11 years 50 Free, finishing in 11th place with a PB of 0.23 seconds

Alana Kunovec competed in:        

  • Girls 13 years 50 Back, finishing in 12th place.
  • Girls 13 years 50 Breast, finishing in 9th place.
  • Girls 13 years 50 Fly, finishing in 7th place with a PB of 0.28 seconds
  • Girls 13 years 50 Free, finishing in 12th place.

Jasmine Macdonald competed in:           

  • Girls 10 years 50 Back, finishing in 11th place with a PB of 5.86 seconds
  • Girls 10 years 50 Breast, finishing in 18th place.
  • Girls 10 years 50 Fly, finishing in 13th place.
  • Girls 10 years 50 Free, finishing in 17th place.

Lachie Marjoribanks competed in:         

  • Boys 10 years 50 Back, finishing in 5th place with a PB of 0.72 seconds
  • Boys 10 years 50 Breast, finishing in 3rd place with a PB of 1.73 seconds
  • Boys 10 years 50 Fly, finishing in 3rd place with a PB of 0.18 seconds
  • Boys 10 years 50 Free, finishing in 3rd place.

Kristelle McGowan competed in:

  • Girls 12 years 50 Back, finishing in 7th place with a PB of 2.63 seconds
  • Girls 12 years 50 Breast, finishing in 1st place.
  • Girls 12 years 50 Fly, finishing in 19th place.
  • Girls 12 years 50 Free, finishing in 13th place.

Oscar Morgan competed in:         

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 8th place with a PB of 1.61 seconds
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 7th place.
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 9th place with a PB of 2.09 seconds

Alexander Murray competed in: 

  • Boys 11 years 50 Back, finishing in 11th place.
  • Boys 11 years 50 Breast, finishing in 8th place with a PB of 2.28 seconds
  • Boys 11 years 50 Fly, finishing in 11th place with a PB of 3.12 seconds
  • Boys 11 years 50 Free, finishing in 11th place with a PB of 2.43 seconds

Harrison Oyston competed in:    

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 1st place.
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 3rd place with a PB of 0.54 seconds
  • Boys 13 years 50 Fly, finishing in 1st place with a PB of 0.52 seconds
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 1st place with a PB of 0.06 seconds

Patrice Parker competed in:       

  • Girls 12 years 50 Back, finishing in 9th place.
  • Girls 12 years 50 Fly, finishing in 12th place.
  • Girls 12 years 50 Free, finishing in 7th place.

Ashley Patton competed in:         

  • Girls 11 years 50 Back, finishing in 9th place.
  • Girls 11 years 50 Breast, finishing in 4th place.
  • Girls 11 years 50 Fly, finishing in 14th place.

Kate Patton competed in: 

  • Girls 9 years 50 Back, finishing in 2nd place.
  • Girls 9 years 50 Breast, finishing in 2nd place.
  • Girls 9 years 50 Fly, finishing in 3rd place with a PB of 0.43 seconds
  • Girls 9 years 50 Free, finishing in 2nd place.

Luca Prego-Sanchez competed in:         

  • Boys 13 years 50 Back, finishing in 2nd place with a PB of 0.76 seconds
  • Boys 13 years 50 Breast, finishing in 5th place with a PB of 1.53 seconds
  • Boys 13 years 50 Fly, finishing in 4th place.
  • Boys 13 years 50 Free, finishing in 3rd place with a PB of 3.75 seconds

Lachlan Sky competed in: 

  • Boys 10 years 50 Back, finishing in 1st place.
  • Boys 10 years 50 Breast, finishing in 1st place with a PB of 1.11 seconds
  • Boys 10 years 50 Fly, finishing in 2nd place.
  • Boys 10 years 50 Free.

Sienna Sky competed in:  

  • Girls 9 years 50 Back, finishing in 1st place.
  • Girls 9 years 50 Breast, finishing in 6th place.
  • Girls 9 years 50 Fly, finishing in 2nd place.
  • Girls 9 years 50 Free, finishing in 1st place.

Bailey Sullivan competed in:        

  • Boys 9 years 50 Back, finishing in 2nd place with a PB of 1.75 seconds
  • Boys 9 years 50 Breast, finishing in 4th place with a PB of 0.08 seconds
  • Boys 9 years 50 Fly, finishing in 3rd place with a PB of 0.39 seconds
  • Boys 9 years 50 Free, finishing in 2nd place.

Sarah Wicks competed in:

  • Girls 13 years 50 Back, finishing in 10th place with a PB of 6.06 seconds
  • Girls 13 years 50 Breast, finishing in 12th place with a PB of 6.18 seconds
  • Girls 13 years 50 Fly, finishing in 11th place with a PB of 5.91 seconds
  • Girls 13 years 50 Free, finishing in 15th place with a PB of 4.42 seconds

Maebh Wright competed in:         

  • Girls 10 years 50 Free, finishing in 9th place with a PB of 0.69 seconds